Proiecte cu parteneri externi

    In perioada 2012-2013 Asociatia Comunitatii Eselnita Cazanele Dunarii (ACECD) a desfasurat proiecte si activitati destinate tinerilor si comunitatii, cu finantare proprie cat si guvernamentala si europeana, in calitate de aplicant (coordonator) cat si partener.
Astfel, pe parcursul anului 2012 au fost desfasurate urmatoarele proiecte:
Sept.2011-nov. 2012 proiectul “Activ nu te nasti devii” cu finantare de la Comisia Europeana, prin Agentia Nationala din Ungaria, in parteneriat cu asociatia “Former State Fostered Children’s Association (Ungaria) care a urmărit compararea și înțelegerea participării democratice în România și Ungaria, dezvoltând o mai bună înţelegere a procesului de luare a deciziilor. De asemenea, a contribuit la îmbunătățirea legăturii dintre instituţile publice şi ONG-uri, încurajând participarea activă a tinerilor în procesul democratic european. Printre activitatile si rezultatele proiectului enumeram:
– 2 schimburi internaţionale în Ungaria şi România;
– Ateliere de lucru cu experţi pe tema democraţiei şi participării civice;
– Întâlniri cu autoritătile publice locale pentru a cunoaște şi experimenta cum se iau deciziile în comuna noastră;
– Organizarea unor evenimente de către cei 15 tineri implicați în proiect pentru ceilalți tineri din comunitate;
– Pregătirea unor materiale despre România şi sistemul decizional local pentru întâlnirea din Ungaria;
– diverse acţiuni ale tinerilor cu mici finanţări de la Consiliul Local
– Realizarea unui manual trilingv (român-englez-maghiar) pentru lucrătorii de tineret de la sate
– Prezentarea rezultatelor proiectului către alte 10 ONG-uri de tineret din judeţ în cadrul unei conferinţe judeţene
– Evaluare finală cu partenerul şi coordonatorul din Ungaria

Febr. 2012 – dec. 2012, proiectul „Cross-Roma Boarder” cu finantare de la Comisia Executiva, care a urmarit elaborarea unei strategii pentru includerea rromilor in viata comunitatii, in statele Europei de sud-est. Partenerii implicati in acest proiect au fost ONG-uri din Romania, Ungaria, Cehia, Slovacia, Ucraina, Serbia, iar activitatile desfasurate au constat in: vizita de pregatire in Serbia pentru identificarea punctelor tari si slabe ale strategiilor locale pentru includerea rromilor din fiecare tara participanta, shimb de bune-practici pe domenii precum: educatie, cultura, traditii; schimburi internationale de lucru in Ungaria si festival cultural de promovare a traditiilor specifice fiecarui grup minoritar (rromi) in Ucraina;

– Curs de formare a lucratorilor de tineret „Coaching to coach”, Islanda, 28 nov-4 dec 2012; formarea unui lucrator de tineret din organizatia noastra in metodologia lucrului cu tinerii proveniti din grupuri vulnerabile (focus pe rromi); curs finantat de Comisia Europeana prin programul Tineret in Actiune, actiunea 4.3, in urma caruia au fost stabilite contacte si parteneriate europene care au fost valorificate pe parcursul anului 2013;

– Perioada 4 mai-2 iunie 2012, trimiterea unui voluntar de etnie rroma in China, intr-un stagiu de voluntariat de scurta durata; proiectul „Volunteers across boarder’a fost finantat de Comisia Executiva in cadrul programului european Youth in Action, prin actiunea specifica Serviciul European de Voluntariat si a constat in trimiterea unui grup de 20 tineri proveniti din grupuri defavorizate intr-un stagiu de invatare in China, unde au desfasurat ateliere destinate copiilor cu tulburari mintale din centre de recuperare; asociatia noastra a fost partener in cadrul acestui proiect si a ajutat tanarul de minoritate rroma sa realizeze si sa depuna documentatia pentru selectia nationala in urma caruia a aplicat, a sprijinit financiar pregatirea voluntarului inainte de plecare (deplasarile lui la stagiile de formare din Bucuresti) si a organizat la nivelul comunitatii contextul de diseminare catre ceilalti tineri a rezultatelor acestui proiect.

15-28 iunie 2013, schimb de tineri in Turcia, „c(RE)cycling” care a urmarit deplasarea a 7 tineri din comunitatea noastra intr-un schimb de tineret in Ordu, Turcia, pentru dezvoltarea competentelor de reciclare si reconditionare creativa, context in care tinerii nostri (4 romani si 3 rromi) au interactionat cu tineri din Olanda, Turcia, Lituania, au luat parte la activitati care le-a imbunatatit nu numai competentele lingvistice cat si interesul pentru voluntariat si dezvoltare personala.

5-12 iulie 2013, Cardiff, Wales, proiectul „Getting to know you”, activitate de constituire de parteneriate, finantat de Comisia Europeana prin Programul Youth in Action prin Agentia Nationala din UK, care a urmarit mobilitatea a 4 lucratori de tineret din organizatia noastra intr-un context de invatare non-formala si stabilirea de noi parteneri, alaturi de alte 17 tari din Europa;

– 15-20 iulie 2013 , curs de formare „Sustainable Disaster and First-aid Collaboration’ in Eskisehir,Turcia, unde 3 membri ACECD au luat parte la un curs de formare de prim-ajutor in cazuri de dezastre, ocazie cu care organizatia noastra si-a largit reteaua europeana de parteneri.

Mai 2013 – mai 2014 proiectul „Tinerii pun punctul pe Interculturalitate”, finantat de Comisia Europeana prin programul Tineret in Actiune, Intalniri ale tinerilor cu responsabilii de politici de tineret, in care organizatia noastra a fost partener al promotorului Fundatia Parteneri Pentru Dezvoltare Locala Bucuresti si al Departamentul pentru Relații Interetnice din cadrul Guvernului României- DRI, care a urmarit dezvoltarea Clisurii Dunării în manieră interculturală, folosind tinerii ca principală resursă de dezvoltare. In cadrul acestui proiect au avut loc consultari locale ale tinerilor cu factorii de decizie, ateliere tematice si sesiuni de formare in care au participat 30 tineri din 7 comunitati etnice. Asociatia noastra a fost implicata in organizarea evenimentelor regionale, a atelierelor tematice pentru identificarea nevoilor comunitatilor pentru dezvoltare locala si promovarea resurselor locale, finalizand cu obtinerea unei finantari de la DRI pentru organizarea unui festival al minoritatilor de pe Clisura Dunarii.

Ianuarie-iunie 2014 schimb de tineri multicultural in Turcia „Let’s learn together”, proiect european finantat de UE prin programul Tineret in Actiune, cu participarea a 5 tari: Romania, Turcia, Croatia, Italia, Grecia. Proiectul vizeaza intelegerea culturala comuna intre comunitatea Siirt si participanti din Europa abordand ca teme dialogul intercultural si diferentele si similaritatile culturale.

Festivalul „Diferiti etnic, dar uniti cultural”, desfasurat in perioada martie-august 2014, cu finantare de la Departamentul de Relatii Interetnice, Secretariatul de Stat al Romaniei, a urmarit valorificarea patrimoniului cultural din zona Clisurii Dunarii. Actiunea a implicat 200 persoane din 7 comunitati etnice din zona Clisurii Dunarii si s-a realizat prin urmatoarele activitati: ateliere de mestesugarie, ateliere culinare, dansuri si cantece traditionale si concursuri sportive.

Septembrie 2014 schimb de tineri , „Active Citizenship of Young People in Rural Areas” 3-10 September 2014, Cankiri – Turcia, finantate de Comisia Europeana prin programul Youth in Action; schimbul a urmarit promovarea mobilitatilor de invatare ca instrument in dezvoltarea spiritului civic al tinerilor din mediul rural si schimbul de bune practice cu tineri din alte tari europene;

Am participat si la diverse cursuri, dupa cum urmeaza:

– Curs de formare pentru lucratori de tineret si schimb de tineri in cadrul proiectului “Une autre approche est possible…L’inovation participative” Franta, noiembrie 2014/mai 2015 finantate de Comisia Europeana prin programul Erasmus+ la care au participat 4 tari (Romania, Franta, Spania si Italia) si a urmarit explorarea noilor practici de consum colaborativ cu impact asupra vietii si dezvoltarii locale
– Seminar pentru formarea lucratorilor de tineret “Youth Works Seminar – Encouraging Social Inclusion” 2-8 December 2014, Istanbul-Turkey, finantate de Comisia Europeana prin programul Erasmus+; la seminar au luat parte 6 tari, iar din partea ACECD au participat 3 lucratori de tineret; scopul seminarului a urmarit dezvoltarea competentelor lucratorilor de tineret pentru a creste participarea tinerilor cu oportunitati reduse atat in viata comunitatii, cat si in cadrul mobilitatilor europene;

– Martie 2015, curs “Use of youth works in development””, Antalya, Turcia, finantat de Comisia Europeana prin programul Erasmus+, care a urmarit familiarizarea lucratorilor de tineret proveniti din Turcia, Irlanda, Italia si Grecia cu conceptul de dezvoltare (locala si globala), punand la un loc grupuri si entitati cu experienta in domenii variate (social, mediu, educatie) pentru schimburi de bune-practici si noi idei de proiect;

Posted in Scurt Istoric.